Emlak Fiyatları En Çok Sinop'ta Arttı... - 16-12-2016

Türkiye'de satılık konut fiyatları Kasım ayında en çok Sinop'ta arttı!

Gayrimenkul sektörünün nabzını ölçen ve Türkiye İş Bankası’nın desteğiyle hazırlanan, 68 il, 242 ilçe ve 1202 mahalleyi kapsayan REIDIN Emlak Endeks aylık sonuçları açıklandı.

Türkiye'de satılık konut fiyatları Kasım ayında en çok Sinop'ta arttı!

 

Türkiye İş Bankası desteği ile hazırlanan REIDIN Emlak Endeksleri Kasım ayı raporunda öne çıkan noktalar:

 

Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde (TR-68) Kasım ayında bir önceki aya göre %0.87 oranında; geçen yılın aynı dönemine göre ise %9.74 oranında artış gerçekleşmiştir. Kasım ayında Sinop‘ta metrekare başına konut satış fiyatları %2.00 oranında artmış ve Sinop fiyatların en çok yükseldiği şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise %1.00 oranı ile Mardin’dir.

 

Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde (TR-68) Kasım ayında bir önceki aya göre %0.32 oranında azalış; geçen yılın aynı dönemine göre ise %9.12 oranında artış gerçekleşmiştir. Kasım ayında Kırklareli'nde metrekare başına konut kira değerleri %2.00 oranında artmış ve Kırklareli kiraların en çok yükseldiği şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir ise %2.12 oranı ile Bilecik'tir.

 

Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede çıkarabildiği illerin başında Aydın gelirken, yıllık brüt kira getirisi bakımından en yüksek getiri oranları Aydın, Van ve Giresun şehirlerinde ölçülmüştür.

 

Türkiye İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, Kasım ayında bir önceki aya göre %0.35 oranında artış gerçekleşmiş olup, geçen yılın aynı dönemine göre %2.89 oranında ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise %70.80 oranında artış gerçekleşmiştir. Endeks, aynı ay içerisinde, İstanbul Asya yakasında yer alan markalı konut projelerinde %0.56 oranında; İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde %0.24 oranında artmıştır. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Asya yakasındaki projeler Avrupa yakasına kıyasla 8.9 puan fazla artış göstermiştir.

 

 

 

 

 

 

Haber AA'da şu şekilde yer aldı

 

Türkiye İş Bankası'nın desteğiyle hazırlanan REIDIN Emlak Endeksi sonuçlarına göre, kasımda bir önceki aya göre Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi yüzde 0,87 artarken, konut satış fiyatları en çok Sinop'ta yükseldi.

 

İş Bankası'nın desteğiyle hazırlanan ve 68 il, 242 ilçe ve bin 202 mahalleyi kapsayan REIDIN Emlak Endeksi'nin kasım ayı sonuçları açıklandı.

 

Türkiye genelinde 68 kentin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi'nde kasımda bir önceki aya göre yüzde 0,87, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 9,74 artış gerçekleşti. Kasım ayında metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 2 artan Sinop, fiyatların en çok yükseldiği kent oldu. Aynı dönemde konut satış fiyatları en çok yüzde 1 ile Mardin'de azaldı.

 

Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi'nde kasımda bir önceki aya göre yüzde 0,32 azalış, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 9,12 artış kaydedildi. Kasım ayında metrekare başına konut kira değerleri yüzde 2 artan Kırklareli, kiraların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönemde konut kira değerleri en çok yüzde 2,12 ile Bilecik'te geriledi.

 

- Yeni Konut Fiyat Endeksi yüzde 0,35 arttı

Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede çıkarabildiği illerin başında Aydın gelirken, yıllık brüt kira getirisi bakımından en yüksek oranlar Aydın, Van ve Giresun'da ölçüldü.

 

İş Bankası'nın desteğiyle hazırlanan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi ise kasımda bir önceki aya göre yüzde 0,35 artış kaydetti. Yeni Konut Fiyat Endeksi'nde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,89, endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı ocak ayına göre ise yüzde 70,80 artış gerçekleşti.

 

Endeks, aynı ay içerisinde, İstanbul Asya yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0,56, İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde ise yüzde 0,24 yükseldi. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Asya yakasındaki projeler Avrupa yakasına kıyasla 8,9 puan fazla artış gösterdi. 

En Çok Okunanlar

Emlak Sektöründe Daralma...

Emlak Sektöründe Daralma...

Emlak Fiyatları En Çok...

Emlak Fiyatları En Çok...